Tanösvények - Vértes

Keresés
Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Tanösvények

Haraszt-hegyi tanösvény: 
A Vértesi Natúrpark igen látványos, 3,5 km hosszú körútvonala a Dunántúli-középhegység egyik szubmediterrán szigetének bemutatására vállalkozik. Hét állomásán a Déli-Vértes dolomithegyének, a Haraszt-hegynek erősen szabdalt felszínén, változó klímaviszonyain és különböző talajtípusain kialakult, a szélsőséges viszonyokhoz alkalmazkodott, ritka fajokban bővelkedő növényzettel és állatvilággal, valamint a földtani érdekességekkel ismerkedhetünk meg.
Vértesi Panoráma tanösvény: 
A természetben való aktív pihenés mellett annak jobb megismerését is szolgálja a 4,6 km hosszúságú, a Vértes talán legszebb kilátópontját is érintő Vértesi Panoráma tanösvény. A kirándulók itt megismerhetik a Vértes hegység déli lejtőinek és völgyeinek jellemző természetes és ember alkotta természeti környezetét. A talajviszonyoktól és domborzattól függően sziklagyepek, karsztbokor erdők, száraz tölgyesek, bükkösök, cseresek és kultúrerdők váltják egymást. Miközben élvezzük a természetet és a táj szépségeit, az útvonal mentén kihelyezett tájékoztató táblák segítségével megismerkedhetünk az erdőnevelés és kopárfásítás nem közismert, de sokszor embert próbáló kihívásaival.
Vidrafű tanösvény: 
A 13,5 km hosszú Vidrafű tanösvényen végig sétálva a Zámolyi-medencében hajdan megtalálható tó- és lápvilág rejtelmes növény- és állatvilágát, valamint az egykori tómeder folyamatos feltöltődését jelző növénytársulások fejlődését – melyet szukcessziónak nevezünk – ismerhetjük meg közelebbről. A Császár-víz által kettészelt Csíkvarsai-rét a medence egyik legérdekesebb területe, amely az ősi magyar puszták, lápok egykor honos halászati eszközéről, a réti csík fogására szolgáló varsáról kapta a nevét. A tanösvény névadója a vizes élőhelyet kedvelő, tavasszal nyíló, tündérszép fehér virágú, védett növény, a vidrafű.

 
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz